
| Size Code | 364 |
|---|---|
| Cross Section | 0.210 in (5.33 mm) |
| Inside Diameter | 6.725 in (170.82 mm) |
| Outside Diameter | 7.145 in (181.48 mm) |
| Part Number | Z498-364 |
| Compound | Z498 |
| Material Type | FFKM Perfluoroelastomer |
| Sub Type | |
| High Temp | 480 °F (250 °C) |
| Low Temp | 5 °F (-15 °C) |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)