
| Size Code | 236 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 3.234 in (82.14 mm) |
| Outside Diameter | 3.512 in (89.20 mm) |
| Part Number | Z485-236 |
| Compound | Z485 |
| Material Type | FFKM Perfluoroelastomer |
| Sub Type | |
| High Temp | 450 °F (235 °C) |
| Low Temp | 20 °F (-10 °C) |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)