
| Size Code | 214 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 0.984 in (24.99 mm) |
| Outside Diameter | 1.262 in (32.05 mm) |
| Part Number | Z484-214 |
| Compound | Z484 |
| Material Type | FFKM Perfluoroelastomer |
| Sub Type | |
| High Temp | 480 °F (250 °C) |
| Low Temp | 5 °F (-15 °C) |
| Compliances | FDA USP-VI |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)