
| Size Code | 244 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 4.234 in (107.54 mm) |
| Outside Diameter | 4.512 in (114.60 mm) |
| Part Number | Z481-244 |
| Compound | Z481 |
| Material Type | FFKM Perfluoroelastomer |
| Sub Type | |
| High Temp | 450 °F (235 °C) |
| Low Temp | -5 °F (-20 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)