
| Size Code | 001 |
|---|---|
| Cross Section | 0.040 in (1.02 mm) |
| Inside Diameter | 0.029 in (0.74 mm) |
| Outside Diameter | 0.109 in (2.78 mm) |
| Part Number | Z481-001 |
| Compound | Z481 |
| Material Type | FFKM Perfluoroelastomer |
| Sub Type | |
| High Temp | 450 °F (235 °C) |
| Low Temp | -5 °F (-20 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)