
| Size Code | 4X93 |
|---|---|
| Cross Section | 0.157 in (4.00 mm) |
| Inside Diameter | 3.661 in (93.00 mm) |
| Outside Diameter | 3.976 in (101.00 mm) |
| Part Number | Z1408-4X93 |
| Compound | Z1408 |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | High Purity |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Hardness | 80 Shore A |
| Color | Brown translucent |
 (1).webp)
.webp)
.webp)