Z1408-4X103
Metric O-rings FKM, Z1408-4X103 High Purity, 80 Durometer, Brown translucent, FKM (Viton®)
Color: Brown translucent
Enter a quantity to check price
Recommended Items
Description
Z1408-4X103 is a 80 durometer, brown translucent, FKM (Viton®) o-ring. This product Is a metric size has a cross section of 4.00mm (0.157in) and an inside diameter of 103.00mm (4.055in). It is made from the compound Z1408. See compound features below
Compound Attributes
  • General purpose material
Tech Specs
Size Code4X103
Cross Section 0.157 in (4.00 mm)
Inside Diameter 4.055 in (103.00 mm)
Outside Diameter 4.370 in (111.00 mm)
Part NumberZ1408-4X103
Compound Z1408
Material TypeFKM (Viton®)
Sub TypeHigh Purity
High Temp 400 °F (205 °C)
Low Temp -15 °F (-30 °C)