
| Size Code | 3.5X25.2 |
|---|---|
| Cross Section | 0.138 in (3.50 mm) |
| Inside Diameter | 0.992 in (25.20 mm) |
| Outside Diameter | 1.268 in (32.20 mm) |
| Part Number | Z1405-3.5X25.2 |
| Compound | Z1405 |
| Material Type | FFKM Perfluoroelastomer |
| Sub Type | |
| High Temp | 450 °F (230 °C) |
| Low Temp | -5 °F (-25 °C) |
| Compliances | FDA |
| Hardness | 80 Shore A |
| Color | White |
 (1).webp)
.webp)
.webp)