
| Size Code | 5X365 |
|---|---|
| Cross Section | 0.197 in (5.00 mm) |
| Inside Diameter | 14.370 in (365.00 mm) |
| Outside Diameter | 14.764 in (375.00 mm) |
| Part Number | Z1404-5X365 |
| Compound | Z1404 Material Datasheet |
| Material Type | FFKM Perfluoroelastomer |
| Sub Type | |
| High Temp | 500 °F (260 °C) |
| Low Temp | -5 °F (-25 °C) |
| Hardness | 80 Shore A |
| Color | Black |

 (1).webp)
.webp)
.webp)