
| Size Code | 4X81 |
|---|---|
| Cross Section | 0.157 in (4.00 mm) |
| Inside Diameter | 3.189 in (81.00 mm) |
| Outside Diameter | 3.504 in (89.00 mm) |
| Part Number | Z1404-4X81 |
| Compound | Z1404 Material Datasheet |
| Material Type | FFKM Perfluoroelastomer |
| Sub Type | |
| High Temp | 500 °F (260 °C) |
| Low Temp | -5 °F (-25 °C) |
| Hardness | 80 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)