
| Size Code | 4X38 |
|---|---|
| Cross Section | 0.157 in (4.00 mm) |
| Inside Diameter | 1.496 in (38.00 mm) |
| Outside Diameter | 1.811 in (46.00 mm) |
| Part Number | Z1403-4X38 |
| Compound | Z1403 Material Datasheet |
| Material Type | FFKM Perfluoroelastomer |
| Sub Type | |
| High Temp | 600 °F (315 °C) |
| Low Temp | -20 °F (-30 °C) |
| Compliances | CLEAN ROOM |
| Hardness | 80 Shore A |
| Color | White |
 (1).webp)
.webp)
.webp)
