
| Size Code | 023 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 1.051 in (26.70 mm) |
| Outside Diameter | 1.191 in (30.26 mm) |
| Part Number | Z1309-023 |
| Compound | Z1309 Material Datasheet |
| Material Type | FFKM Perfluoroelastomer |
| Sub Type | |
| High Temp | 590 °F (310 °C) |
| Low Temp | 5 °F (-15 °C) |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)