
| Size Code | 011 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 0.301 in (7.65 mm) |
| Outside Diameter | 0.441 in (11.21 mm) |
| Part Number | Z1211-011 |
| Compound | Z1211 |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | High Purity |
| High Temp | 430 °F (220 °C) |
| Low Temp | -20 °F (-30 °C) |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)