
| Size Code | 407 |
|---|---|
| Cross Section | 0.275 in (6.99 mm) |
| Inside Diameter | 2.225 in (56.52 mm) |
| Outside Diameter | 2.776 in (70.50 mm) |
| Part Number | Y1001-407 |
| Compound | Y1001 |
| Material Type | Butyl (IIR) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -75 °F (-60 °C) |
| Hardness | 60 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)