
| Size Code | 1.27X15.88 |
|---|---|
| Cross Section | 0.050 in (1.27 mm) |
| Inside Diameter | 0.625 in (15.88 mm) |
| Outside Diameter | 0.725 in (18.42 mm) |
| Part Number | Y1000-1.27X15.88 |
| Compound | Y1000 |
| Material Type | Butyl (IIR) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -75 °F (-60 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)