
| Size Code | 142 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in (2.62 mm) |
| Inside Diameter | 2.362 in (59.99 mm) |
| Outside Diameter | 2.568 in (65.23 mm) |
| Part Number | V1202-142 |
| Compound | V1202 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Compliances | 3A FDA |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Brown |
.webp)
.webp)
 (1).webp)