
| Size Code | 012 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 0.364 in (9.25 mm) |
| Outside Diameter | 0.504 in (12.81 mm) |
| Part Number | V1190-012 |
| Compound | V1190 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Compliances | FDA NSF51 NSF61 |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Brown |
.webp)
 (1).webp)
.webp)