
| Size Code | 5X90 |
|---|---|
| Cross Section | 0.197 in (5.00 mm) |
| Inside Diameter | 3.543 in (90.00 mm) |
| Outside Diameter | 3.937 in (100.00 mm) |
| Part Number | V1184-5X90 |
| Compound | V1184 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | GLT Low Temp. Type |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -40 °F (-40 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)