
| Size Code | 5X320 |
|---|---|
| Cross Section | 0.197 in (5.00 mm) |
| Inside Diameter | 12.598 in (320.00 mm) |
| Outside Diameter | 12.992 in (330.00 mm) |
| Part Number | V1184-5X320 |
| Compound | V1184 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | GLT Low Temp. Type |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -40 °F (-40 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)