
Available Quantity | Location |
|---|---|
61 |
| Size Code | 327 |
|---|---|
| Cross Section | 0.210 in (5.33 mm) |
| Inside Diameter | 1.725 in (43.82 mm) |
| Outside Diameter | 2.145 in (54.48 mm) |
| Part Number | V1182-327 |
| Compound | V1182 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | GFLT Low Temp. Type |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -40 °F (-40 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)