
| Size Code | 1X44 |
|---|---|
| Cross Section | 0.039 in (1.00 mm) |
| Inside Diameter | 1.732 in (44.00 mm) |
| Outside Diameter | 1.811 in (46.00 mm) |
| Part Number | V1179-1X44 |
| Compound | V1179 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Compliances | UL |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)

.webp)
.webp)