
| Size Code | 222 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 1.484 in (37.69 mm) |
| Outside Diameter | 1.762 in (44.75 mm) |
| Part Number | V1166-222 |
| Compound | V1166 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 440 °F (225 °C) |
| Low Temp | -60 °F (-55 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)