
| Size Code | 039 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 2.739 in (69.57 mm) |
| Outside Diameter | 2.879 in (73.13 mm) |
| Part Number | V1166-039 |
| Compound | V1166 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 440 °F (225 °C) |
| Low Temp | -60 °F (-55 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)

.webp)