
| Size Code | 002 |
|---|---|
| Cross Section | 0.050 in (1.27 mm) |
| Inside Diameter | 0.042 in (1.07 mm) |
| Outside Diameter | 0.142 in (3.61 mm) |
| Part Number | V1166-002 |
| Compound | V1166 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 440 °F (225 °C) |
| Low Temp | -60 °F (-55 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)