
| Size Code | 3X38 |
|---|---|
| Cross Section | 0.118 in (3.00 mm) |
| Inside Diameter | 1.496 in (38.00 mm) |
| Outside Diameter | 1.732 in (44.00 mm) |
| Part Number | V1154-3X38 |
| Compound | V1154 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | GFLT Low Temp. Type |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-25 °C) |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)