
Available Quantity | Location |
|---|---|
4,626 | Ships within 1 business day |
| Size Code | 217 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 1.171 in (29.74 mm) |
| Outside Diameter | 1.449 in (36.80 mm) |
| Part Number | V1148-217 |
| Compound | V1148 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Compliances | FDA METAL DETECT |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)
