
Available Quantity | Location |
|---|---|
573 |
| Size Code | 208 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 0.609 in (15.47 mm) |
| Outside Diameter | 0.887 in (22.53 mm) |
| Part Number | V1134-208 |
| Compound | V1134 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Hardness | 80 Shore A |
| Color | Green |
 (1).webp)
.webp)
.webp)