
| Size Code | 5X180 |
|---|---|
| Cross Section | 0.197 in (5.00 mm) |
| Inside Diameter | 7.087 in (180.00 mm) |
| Outside Diameter | 7.480 in (190.00 mm) |
| Part Number | V1131-5X180 |
| Compound | V1131 |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | ETP Type (Viton® Extreme™) |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)