
| Size Code | 2X65 |
|---|---|
| Cross Section | 0.079 in (2.00 mm) |
| Inside Diameter | 2.559 in (65.00 mm) |
| Outside Diameter | 2.717 in (69.00 mm) |
| Part Number | V1131-2X65 |
| Compound | V1131 |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | ETP Type (Viton® Extreme™) |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)

.webp)
.webp)