
| Size Code | 2X95 |
|---|---|
| Cross Section | 0.079 in (2.00 mm) |
| Inside Diameter | 3.740 in (95.00 mm) |
| Outside Diameter | 3.898 in (99.00 mm) |
| Part Number | V1125-2X95 |
| Compound | V1125 |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | GLT Low Temp. Type |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -40 °F (-40 °C) |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Red |
.webp)
.webp)
 (1).webp)