
Available Quantity | Location |
|---|---|
41 |
| Size Code | 014 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 0.489 in (12.42 mm) |
| Outside Diameter | 0.629 in (15.98 mm) |
| Part Number | V1118-014 |
| Compound | V1118 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Compliances | 3A ADI FREE FDA USP-VI CLEAN ROOM |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | White |
 (1).webp)

.webp)
.webp)