
Available Quantity | Location |
|---|---|
452 |
| Size Code | 214 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 0.984 in (24.99 mm) |
| Outside Diameter | 1.262 in (32.05 mm) |
| Part Number | V1114-214 |
| Compound | V1114 |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Compliances | FDA |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)