
| Size Code | 279 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 12.984 in (329.79 mm) |
| Outside Diameter | 13.262 in (336.85 mm) |
| Part Number | V1090-279 |
| Compound | V1090 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | GLT Low Temp. Type |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -40 °F (-40 °C) |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)