
Available Quantity | Location |
|---|---|
169 | Ships within 1 business day |
| Size Code | 224 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 1.734 in (44.04 mm) |
| Outside Diameter | 2.012 in (51.10 mm) |
| Part Number | V1090-224 |
| Compound | V1090 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | GLT Low Temp. Type |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -40 °F (-40 °C) |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
.webp)

.webp)
 (1).webp)