
| Size Code | 154 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in (2.62 mm) |
| Inside Diameter | 3.737 in (94.92 mm) |
| Outside Diameter | 3.943 in (100.16 mm) |
| Part Number | V1090-154 |
| Compound | V1090 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | GLT Low Temp. Type |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -40 °F (-40 °C) |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
.webp)

.webp)
 (1).webp)