
Available Quantity | Location |
|---|---|
1,963 | Ships within 1 business day |
| Size Code | 004 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 0.070 in (1.78 mm) |
| Outside Diameter | 0.210 in (5.34 mm) |
| Part Number | V1090-004 |
| Compound | V1090 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | GLT Low Temp. Type |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -40 °F (-40 °C) |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)