
| Size Code | 3X75 |
|---|---|
| Cross Section | 0.118 in (3.00 mm) |
| Inside Diameter | 2.953 in (75.00 mm) |
| Outside Diameter | 3.189 in (81.00 mm) |
| Part Number | V1088-3X75 |
| Compound | V1088 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | F Type |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)