
| Size Code | 2X78 |
|---|---|
| Cross Section | 0.079 in (2.00 mm) |
| Inside Diameter | 3.071 in (78.00 mm) |
| Outside Diameter | 3.228 in (82.00 mm) |
| Part Number | V1086-2X78 |
| Compound | V1086 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | XLT Extreme Low Temp Type |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -55 °F (-50 °C) |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |

.webp)
.webp)
 (1).webp)