
Available Quantity | Location |
|---|---|
96 |
| Size Code | 206 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 0.484 in (12.29 mm) |
| Outside Diameter | 0.762 in (19.35 mm) |
| Part Number | V1086-206 |
| Compound | V1086 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | XLT Extreme Low Temp Type |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -55 °F (-50 °C) |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)

 (1).webp)