
Available Quantity | Location |
|---|---|
148 |
| Size Code | 013 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 0.426 in (10.82 mm) |
| Outside Diameter | 0.566 in (14.38 mm) |
| Part Number | V1086-013 |
| Compound | V1086 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | XLT Extreme Low Temp Type |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -55 °F (-50 °C) |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)