
| Size Code | 111 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in (2.62 mm) |
| Inside Diameter | 0.424 in (10.77 mm) |
| Outside Diameter | 0.630 in (16.01 mm) |
| Part Number | V1082-111 |
| Compound | V1082 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | GLT Low Temp. Type |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -40 °F (-40 °C) |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)