
| Size Code | 123 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in (2.62 mm) |
| Inside Diameter | 1.174 in (29.82 mm) |
| Outside Diameter | 1.380 in (35.06 mm) |
| Part Number | V1065-123 |
| Compound | V1065 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | ETP Type (Viton® Extreme™) |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)