V1052-6X160
Metric O-rings FKM, V1052-6X160 90 Durometer, Black, FKM (Viton®)
Color: Black
Enter a quantity to check price
Recommended Items
Description
V1052-6X160 is a 90 durometer, black, FKM (Viton®) o-ring. This product Is a metric size has a cross section of 6.00mm (0.236in) and an inside diameter of 160.00mm (6.299in). It is made from the compound V1052. See compound features below
Compound Attributes
  • Resistant to explosive decompression
  • For higher pressure applications
Tech Specs
Size Code6X160
Cross Section 0.236 in (6.00 mm)
Inside Diameter 6.299 in (160.00 mm)
Outside Diameter 6.772 in (172.00 mm)
Part NumberV1052-6X160
Compound V1052
Material Datasheet View Datasheet
Material TypeFKM (Viton®)
Sub Type
High Temp 400 °F (205 °C)
Low Temp -20 °F (-30 °C)