
| Size Code | 3X270 |
|---|---|
| Cross Section | 0.118 in (3.00 mm) |
| Inside Diameter | 10.630 in (270.00 mm) |
| Outside Diameter | 10.866 in (276.00 mm) |
| Part Number | V1052-3X270 |
| Compound | V1052 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -20 °F (-30 °C) |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)