
| Size Code | 361 |
|---|---|
| Cross Section | 0.210 in (5.33 mm) |
| Inside Diameter | 5.975 in (151.77 mm) |
| Outside Diameter | 6.395 in (162.43 mm) |
| Part Number | V1052-361 |
| Compound | V1052 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -20 °F (-30 °C) |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)