
| Size Code | 274 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 9.984 in (253.59 mm) |
| Outside Diameter | 10.262 in (260.65 mm) |
| Part Number | V1052-274 |
| Compound | V1052 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -20 °F (-30 °C) |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)