
| Size Code | 251 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 5.109 in (129.77 mm) |
| Outside Diameter | 5.387 in (136.83 mm) |
| Part Number | V1052-251 |
| Compound | V1052 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -20 °F (-30 °C) |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)

.webp)
.webp)