
| Size Code | 034 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 2.114 in (53.70 mm) |
| Outside Diameter | 2.254 in (57.26 mm) |
| Part Number | V1052-034 |
| Compound | V1052 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -20 °F (-30 °C) |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)