
| Size Code | 328 |
|---|---|
| Cross Section | 0.210 in (5.33 mm) |
| Inside Diameter | 1.850 in (46.99 mm) |
| Outside Diameter | 2.270 in (57.65 mm) |
| Part Number | V1044-328 |
| Compound | V1044 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Hardness | 95 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)