
| Size Code | 2X47 |
|---|---|
| Cross Section | 0.079 in (2.00 mm) |
| Inside Diameter | 1.850 in (47.00 mm) |
| Outside Diameter | 2.008 in (51.00 mm) |
| Part Number | V1042-2X47 |
| Compound | V1042 |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Red |
.webp)

.webp)
 (1).webp)